عطاء جنگوک

عطاء جنگوک، (۲۲ مهر ۱۳۲۷ لار - ۱ اردیبهشت ۱۳۸۹ تهران) نوازندهٔ تار و سه‌تار و پژوهشگر و آموزگار موسیقی ایرانی بود.عطاء جنگوک، (۲۲ مهر ۱۳۲۷ لار - ۱ اردیبهشت ۱۳۸۹ تهران) نوازندهٔ تار و سه‌تار و پژوهشگر و آموزگار موسیقی ایرانی بود.

عطا جنگوک مدتی شاگرد محمد حسن عذاری بود و از سال ۱۳۵۱ خورشیدی از آموزش‌های علی اکبر شهنازی، نورعلی برومند و داریوش صفوت بهره‌مند شد. حاصل همکاری وی با مرکز حفظ و اشاعه چندین کنسرت و تولید چند نوار با صدای پریسا و ساختن سرودهای انقلابی بود. همچنین در زمینه تولید موسیقی محلّی نیز با استفاده از سازهای سنتی فعّال بود و آلبوم‌های مال‌کنون (کوچ) و هی‌جار در موسیقی بختیاری با صدای مسعود بختیاری، موسیقی محلی فارس و کتاب بیست ترانه محلی فارس (با همکاری محمدرضا درویشی) از آثار او در این زمینه‌است. به عقیده بعضی از کارشناسان موسیقی، آلبوم مال کنون، از موفق‌ترین آثار موسیقی محلی در ایران است.

وی از شاگردان محمدحسن عذّاری، علی‌اکبر شهنازی و غلامحسین بیکجه‌خانی بود. او فارغ‌التحصیل رشته موسیقی از دانشکدهٔ هنرهای زیبا بود و پیشینه‌ای دراز در آموزش موسیقی در مراکز آموزشی دولتی و خصوصی داشت.

آلبوم‌های چشم به راه (خواننده: شهرام ناظری)، همسایه (خواننده: علیرضا افتخاری) و سرو و ماه (خواننده: بهرام باجلان) از ساخته‌های عطا جنگوک در زمینه موسیقی سنتی ایران است.

از جمله آثار دیگر این هنرمند صاحب سبک می‌توان به «مال کنون» با صدای مسعود بختیاری، «نوروز» تکنوازی سه‌تار و «سرو ماه»، «یار کدیم» در مورد موسیقی بندر عباس و… و همچنین کتابهای پر بار «سوز و ساز» و " گشایش " که برای پیشبرد تکنیک نوازندگی تار و سه تار بسیار مفید هستند اشاره کرد. عطاءجنگوک تلاش‌های زیادی برای حفظ و احیای موسیقی بختیاری انجام داده‌است. آلبوم تکنوازی سه تار " نوای بی نهفت " از بهترین اجراهای دستگاه نوا محسوب می شود که علاوه بر داشتن قطعات ضربی بسیار زیبا ، گوشه های دستگاه نوا با برداشتی بدیع به اجرا درآمده اند.

عطا جنگوک در سالهای آخر عمر بیشتر وقت خود را به تدریس گذراند. از او به عنوان یکی از بهترین آموزگاران تار و سه تار نام برده می‌شد که شیوهٔ نوازندگی و ردیف‌های علی اکبر شهنازی را به خوبی تدریس می‌کرد.

وی که در روزهای پایانی عمرش به علت سکته مغزی در بیمارستان بستری شده بود، بعد از ظهر روز چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۸۹ در سن ۶۲ سالگی درگذشت.

::برای دریافت هر گونه اطلاعات از دنیای وسیع موسیقی، شناخت سازهای ایرانی و جهانی (سازشناسی) و همچنین آشنایی با بهترین آموزشگاه موسیقی شمال تهران به سایت مرجع موسیقی ملل مراجعه فرمایید.


::آموزش تار
::آموزش سه تار


, , ,

نوشتن يک نظر

نام :*
رایانامه:
متن نظر:*
تصویر امنیتی:*